Další kontrolní vyšetření 6.2019

8. Praha vs. Mnichov

23. července 2013 v 9:44 | Kastina
Nikdy bych si nepomyslela, že budu jednou řešit tak úporný boj. Boj o svůj život...

Když jsem nastupovala k operaci, na kterou jsem mimochodem šla jen proto, že přednosta KRO váhal a VZP včas nevyřídila moji žádost (od ledna) , slyšela jsem ze všech stran jak to po operaci bude v pohodě a protonová terapie se uskuteční záhy.

Operace proběhla 30.5.
Do 26.6. jsem čekala až si na mě udělá čas přednosta onkologie pod kterou spadám. Protože jedině on mi mohl dát souhlas k protonové léčbě.
Po hodinovém kázání o tom, že foton je stejný jako předražený proton, mi proton schválil. Nezapomněl mě upozornit na to, že mi proton stejně pravděpodobně nepomůže a že na nějaké uzdravení můžu zapomenout, no ale když ho tak moc chci je to moje volba - doslova životní volba.

1.7. jsem odnesla všechny potřebné dokumenty do VZP. O tom zda pojedu do PTC Mnichov nebo PTC Praha je rozhodnuto tak nějak už předem. VZP s PTC Praha nejedná, automaticky se při žádosti o proplácení vyplnuje žádost do PTC Mnichov. Žádný argument není dost pádný na to, aby pacient mohl náročnou léčbu podstoupit v naší zemi. VZP je zaujatá a zatvrzelá a nic a nikdo to nezmění.

22.7. mám oficiálně schválený PTC Mnichov. Přesto VZP do tohoto data nedodala do PTC Mnichov všechny potřebné dokumenty. Stále nemám termín nástupu i přesto, že onkolog jasně stanovil nutnost zahájení terapie do tří až čtyř týdnů.
I přes snahu nejen moji, ale i PTC Praha, není možné se s VZP domluvit, aby znovu přehodnotili své rozhodnutí. Do PTC Praha mohu nastoupit ihned, jsou ochotni i znovu jednat o ceně s VZP. Upozornují na to, že mě VZP svým chováním ohrožuje na životě, nerespektují termín nástupu léčby přednosty KRO a snižují moje šance na úspěšnost protonové léčby. PTC Mnichov stále neví termín nástupu. PTC Praha je připravena mě léčit okamžitě. VZP vše odmítá a vydává pokyn aby mě PTC Praha nepřijímalo.

Praha x Mnichov

-Mnichov je vzdálen 600 km.
-Taková cesta je náročná pro zdravého člověka natož pro nemocného, který má po třech mozkových operacích.
-Mám dvě malé děti, které už několik let žijí v permanentním stresu a teď přijdou o mámu na téměř dva měsíce.
-Trpím depresemi a úzkostí, beru dvoje léky, psychiatr jasně nedoporučil separaci od rodiny, zhorší se mi psychický stav.
-Mám problémy s prostorovou orientací, stabilitou, chůzí, nevím jak vše zvládnu sama bez pomoci někoho dalšího.


VZP nezajímá nic. Všechny argumenty smetla ze stolu s tím, že Mnichov je levnější a oni se musí chovat hospodárně, ale...
V Mnichově VZP platí dopravu pacienta (auto,sanitka), ubytování s plnou penzí, tlumočníka, paušál za protonovou terapii.
V Praze nemá VZP zajištěno nic, takže pravděpodobně by si musel klient, minimálně ubytování, platit sám. A i kdyby, ráda to přijmu a určitě bych nebyla jediný klient, který by si raději zaplatil ubytování v Praze sám, než odjet na dva měsíce do cizí země.
Když si to spočítáte jsou náklady srovnatelné. V mém případě VZP ušetří pár desítek tisíc. Rozhodně to nejsou statisíce ani miliony jak VZP hlásá. Přesto je Praha nedostupnou záležitostí. Leda bych si sama zaplatila celou léčbu. Spoluúčast s VZP též není možná.

Za jistých podmínek mi byla přislíbena i možnost sponzorského daru - PTC Praha by mi léčbu zaplatilo. Bohužel i takhle možnost nějak vyšuměla .
Takže ano jsem ráda, že se mi podařilo dosáhnout možnosti protonové terapie. Konečně po pěti letech. Bohužel celou naši rodinu čeká další období stresu.
První pobyt (informativní schůzka a potřebná vyšetření) bude manžel na dva dny absolvovat semnou, odvézt domů a přivézt za pár dní zpět k terapii.
Informace jako třeba ubytování, cesta atd. VZP nějak nemá potřebu řešit, musím si obvolat klienty kteří už tam byli a jich se zeptat. Opravdu jednání hodné profesionálů...

VZP by mohla vyjít klientovi vstříc a umožnit mu léčbu v jeho rodné zemi kde náklady na cestu a ubytování nejsou tak šílené a nezruinují rodinný rozpočet. Moci se častěji vidět s rodinou a blízkými. Neříká se snad, že psychika je důležitá? Ale proč by to VZP dělala. Ona se přece chová hospodárně...

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dáša Dáša | E-mail | 23. července 2013 v 12:16

Dano sleduji Váš příběh na MMB.Jste velice statečná žena a věřte že vím o čem mluvím. Boj s rakovinou mám také za sebou. To o čem dnes píšete se vymyká lidskému chápání. Vyvolává to velký smutek ,a utvrzuje v přesvědčení , že prostě v naší zemi nejde vůbec o lidi ale jen a jen o peníze :-(. Nepomohly by opět média? Přeji Vám i vaší odině hodně sil..a úspěšný konec. Dáša

2 Lucy Lucy | E-mail | 23. července 2013 v 13:48

Paní Dano, držím vám pěsti ať vše dobře dopadne a zároveň s vámi tak nějak soucítím. Momentálně též v rodině prožíváme rakovinu, moje mamina má rakovinu prsu, kde ji řekli že má ten nejhorší typ rakoviny který je možný a na který zabírá pouze biologická léčba. Díky bohu jí biologickou léčbu schválily a to poměrně dost rychle, ale narovinu jí lékaři oznámily že před 15-ti lety by neměla nejmenší šanci na přežití.... Je mi do breku z toho jak se k nám stát a VZP chová,hlavně že jim člověk platí snad už za všechno. Bojujte a nedejte se .
P.s. jak píše Dana, zda nepomohou opět média, viděla bych to např. na reportery na vaší straně z TV prima nebo něco takového. :-?

3 martin martin | 24. července 2013 v 8:26

dano drzim vam palce,bohuzel to je takzvana dan za takzvanou demokracii.snad se to zlepsi preji at vam vse dobre dopadne :-P

Komentáře jsou uzavřeny.